Свобода, а не страх

Човешките права и свободата на словото в Интернет са застрашени от приетите мерки за затягане на контрола в Интернет и следене на потребителите в него, както и от тези, които продължават да бъдат гласувани. В България положението е особено критично. В началото на тази година бе приета Наредба 40 на МВР/ДАИТС - за съхраняване в срок от една година на цялата информация за активността на потребителите в Мрежата и употребата на техните средства за комуникация. Извън Мрежата вече се провежда следене на всички телефони, задължаващо операторите да съхраняват информацията за времето на проведените разговори и местоположението на говорещите. Като оправдание за тези действия се посочва борба срещу тероризма. Това е дълбоко навлизане в личното пространство на гражданите и погазване на правата им, освен това съдържа възможности за ограничаване на свободата на словото - нещо, което вече съществува като проблем в България.
ДАНС се обяви официално срещу анонимността в Интернет. Като същевременно показа точно как действа срещу неанонимните плюещи властта журналисти - разследвайки ги и заплашвайки ги.
Плановете за регулиране на единственото все още свободно от контрол пространство са заплашителна тенденция и в целия ЕС. Новият т. нар. "телеком пакет" - пакет от мерки, който в момента се гласува в Европейския парламент, е добър пример за това. Особено шпионският софтуер, приет на първо четене. Той трябва да стане задължителен за инсталация за всички потребители, свързани с Интернет. Функцията му е да следи постоянно какво прави човек на компютъра си и да алармира институциите и предполагаемите потърпевши фирми, ако засече нещо незаконно (като пример - нелицензираното теглене филми и музика). Тази програма (с работно име Евро-троянец) ще е задължителна и без нея хората в целия ЕС, включително и в България, няма да имат право на достъп до Интернет. Оправданието този път е защита на авторски права. Но веднъж инсталирана, тя може да бъде използвана за всичко и понеже е със затворен код, потребителите реално няма да могат да разбират какво следи на компютъра им и какво - не. Това, че постоянното филтриране ще затруднява работата на компютрите е най-малкият проблем - застрашена ще е както личната им свобода, така и неприкосновеността на информацията на фирми, учреждения, правителства.
Призоваваме студентите във факултета като хора, занимаващи се с журналистика и масова комуникация и най-пряко засегнати от затягащия се контрол, да подкрепят кампанията "Свобода, а не страх" и да се присъединят към протестното шествие, организирано на 11 октомври (събота) в столиците на целия ЕС, както и в нашата София.

За повече информация:
http://svobodata.org
http://opensource-bulgaria.org/

След Дните: Ние в "Нощен хоризонт"

Криси, Павлина, Росне и Алекс бяха на гости на "Нощен Хоризонт" в понеделник вечер, за да разкажат как минаха Дните на свободното слово и да си поговорят за младите и медиите.

Horizon At Night20-5-2008-Dni na svobodnoto slovо

Нов сайт "Дни на свободното слово 2008"

Здравейте, сайтът за новото издание на Дни на свободното слово 2008 се премести на друг адрес

www.svobodno-slovo.com

Фестивал на свободното слово 2008 - очаквайте

Фестивалът Дни на свободното слово ще премине малко по-разчупено през тази година. Събитието ще се проведе в седмицата между 12 и 16 май, понеделник-петък. Организаторите са подготвили за вас интересна програма - ще се проследи еволюцията на каналите, по които "тече" свободата на словото през различните векове до днес.

Ще започнем от първият носител, ако можем така да се изразим, на свобода на словото, а именно - книгите (12 май). Във вторник ще се продължи с традиционните медии (преса, телевизия, радио). В сряда е ред на свободата на словото в киното. В четвъртък на фотографията и карикатурите, а в петък на интернет и блоговете, като канал за разпространяване на свободата на словото.
---------------------------------------------
Подробно за програмата

12 май
Свободата на словото в книгите. Що е „самиздат” – отговорът на цензурата. „Сам написвам, сам редактирам, сам цензурирам, сам издавам, сам излежавам”. Издателят и разпространителят на първият самиздат в България, Рашел Леви, ще бъде гост по темата. Вероятен гост е и Христо Христов, писател и журналист от „Дневник”. Той е автор на много важните книги „Убийте Скитник” (за Георги Марков, убит, заради острото си перо) и „Фалитите на комунизма” (книга, с която пренаписва българската история).

13 май
Свободата на словото в традиционните медии (вестници, радио, ТВ) Очакваме потвърждени от екипа, който в началото на 90-те години създаде предаването Ку-Ку. Вероятно ще бъде излъчен скандалният, но остро проволативен филм, за измамната авария в АЕЦ Козлодуй, която вдигна на крак цяла България. Дискусията ще бъде докъде се простира свободата на словото.

14 май
Свободата на словот в киното. Гост ще бъде единственият български режисьор номиниран за Оскар в далечната 1992 г. Това е Златин Радев, тогава все още студент в НАТФИЗ. Филмът се казва "Консервфилм". Това е 17 минутна анимация, която пресъздава податливия на различни идеологии човешки свят, като главни герои във филма са консервени кутии. Те бързо и под натиск си сменят етиката, така както хората сменят идеологията си.

15 май
Свободата на словото във фотографията. Гост ще бъде един от най-добрите фотографи в България, печелил неведнъж приза за най-добър в професията - фоторепортерът Надежда Чипева. В момента тя е шеф на фотографския отдел във в. "Капитал". Ако останалите имат остро перо, то за нея може да се каже, че фотоапаратът й пронизва като лазер. Чипева ще участва и с презентация.

16 май
Свободата на словот в интернет. Как мрежата променя свободата, моделира ли я или я подсилва. Гост ще бъде интернет новаторът и един от най-популярните блогъри - Еленко Еленков. В момента се подвизава като управител онлайн проекти в "Икономедиа" ("Капитал" и "Дневник"). Темите, по които ще се води дискусия са - ефектът "You tube" и как мрежата промени представата за телевизия. Блоговете - помощник на свободата или не? Интернет медиите - бъдеще или не? Еленко Еленков ще участва и с презентация.
-------------------------------------
Всички срещи ще се провеждат в аудитория 65 на СУ от 19:00 вечерта.

За втората седмица на фестивала сме ви приготвили приятна изненада, за която ще научите скоро от тук.

До скоро, приятели :-)

Фотоконкурс - студентски

Единственото, което се иска от теб е да си някаква разновидност на студент и да изпратиш снимката си на този имейл fss.fjmk@gmail.com. Не сме поставяли жанрово ограничение.

Снимай как виждаш свободата през обектив и я сподели със света. Не бъди скучен, изненадай с решението си. Най-добрите снимки ще участват в изложба в СУ и ще се "носят" дълго из интернет. Успех :-)




Организатор: Студентски съвет към Факултета по журналистика в СУ.